سبد خانوار

آجیل شب عید چقدر گران‌تر شد؟ قیمت یک کیلو آجیل برای خانوار

عید نوروز مهمترین سنت ایرانی خانوارهای ایرانی به شمار می‌رود که با مراسم خاصی برگزار می‌شود. پای ثابت این مراسم آجیل عید بوده است. با این حال در سال‌های اخیر هزینه خریدن هر کیلو آجیل به شدت بالا رفته است. در این مطلب نگاهی خواهیم انداخت به این موضوع که هزینه خرید یک کیلو آجیل شب عید در سال 1402 چقدر شده و نسبت به سال پیش چقدر بالاتر رفته است.

آجیل شب عید از چیزهای مختلفی تشکیل می‌شود که از جمله آن می‌توان به پسته، بادام، تخمه و فندق اشاره کرد. البته موارد دیگری هم گاهی به آن اضافه می‌شود.

هزینه یک کیلو شب آجیل عید سال 1402

طبق تازه‌ترین گزارشی که مرکز آمار ایران تهیه کرده، قیمت هر کیلو پسته در آخر بهمن سال قبل به طور متوسط کیلویی 318 هزار تومان بوده، در پایان بهمن امسال از کیلویی نیم میلیون تومان گذشته و در برخی از موارد حتی کیلویی 574 هزار تومان هم فروخته می‌شود. با این حساب پسته به طور متوسط در یک سال اخیر 60 درصد گرانتر شده است. این قیمت ممکن است در جاهای مختلف تا حدودی تفاوت داشته باشد و با نزدیک شدن به شب عید با تغییر تقاضا کمی گران‌تر هم شود.

هر کیلو مغز بادام نیز که در بهمن سال 1400 حدودا 301 هزار تومان بود، در بهمن امسال به 380 هزار تومان رسیده است. با این حال قیمت بادام تا کیلویی 470 هزار تومان هم یافت می‌شود. به این ترتیب به طور متوسط قیمت هر کیلو بادام در یک سال اخیر 26 درصد گران‌تر شده است.

قیمت تخمه کدو به کیلویی 180 تا 210 هزار تومان و قیمت هر کیلو فندق به 160 تا 280 هزار تومان رسیده است.

قیمت یک کیلو آجیل شب عید 1402

قیمت میوه‌های شب عید چقدر گران شده است؟

نگاهی به قیمت میوه‌ها هم نشان می‌دهد در یک سال گذشته افزایش زیادی روی این محصولات اتفاق افتاده است. هر کیلو سیب که بهمن سال قبل به طور متوسط حدود 20 هزار تومان بود، بهمن امسال به 31 هزار تومان رسیده است. این یعنی رشد 59 درصدی قیمت سیب در یک سال. قیمت پرتقال هم که پارسال در اواخر بهمن کیلویی 17 هزار تومان بود، در پایان بهمن امسال به 20 هزار تومان رسیده است که نسبت به سال قبل 17 درصد گرانتر شده است.

همان طور که از رشد قیمت‌ها نسبت به سال قبل مشخص است، افزایش قیمت بیشتر کالاهای مصرفی شب عید بسیار بیشتر از افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران بوده است. ضمنا امسال عیدی کارکنان مختلف از 1.8 میلیون تومان تا نزدیک به 12 میلیون تومان متفاوت بوده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا