بورس

بورس‌بازترین استان‌های ایران کدامند؟

بازار سهام یا بورس یکی از بازارهای مهم سرمایه گذاری در هر کشوری به حساب می‌آید. با این حال، این بازار مانند هر گزینه سرمایه گذاری دیگری مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اگر بازدهی را در نظر بگیریم، این بازار پرسودترین بازار در بلندمدت محسوب می‌شود اما یک نکته مهم در مورد آن وجود دارد و آن هم این است که ریسک سرمایه گذاری در این بازار کمی بیشتر از بازارهای دیگر مانند طلا یا مسکن است. بنابراین کاملا به نوع شخصیت شما بستگی دارد که وارد این بازار شوید یا خیر. در استان‌های مختلف میزان استقبال از بورس با هم تفاوت دارد. در این مطلب خواهیم دید که بورس‌بازترین استان‌های ایران کدام هستند.

پایتخت در صدر بورس‌بازهای ایران

احتمالا همه حدس زده‌اید که تهران در صدر استان‌های بورس‌باز ایران قرار می‌گیرد و بیشترین معاملات بورسی توسط ساکنان آن انجام می‌شود. این موضوع با توجه به جمعیت بالای استان تهران و حضور نهادهای مالی و سرمایه زیاد دور از ذهن نیست.

اصفهان و یزد در رتبه‌های دوم و سوم

پس از تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها و یزدی‌ها بورس‌بازترین استان‌های کشور در بهمن سال 1401 از نظر تعداد سهم معامله شده بوده‌اند. افراد حقیقی اصفهانی در بهمن ماه بیش از یک میلیارد سهم معامله کرده‌اند اما این مقدار برای یزدی‌ها حدود 747 میلیون سهم بوده است. پس از این سه استان نیز به ترتیب استان‌های خراسان رضوی و آذربایجان شرقی قرار می‌گیرند.

سیستان و بلوچستان کمترین بورس‌بازان ایران

نگاهی به میزان جستجوی اینترنتی کلمه «بورس» هم نشان می‌دهد که در سال جدید این جستجو در کشور بیشتر شده است. جالب اینجاست که در یک هفته اخیر بیشتر جستجوی این کلمه در استان‌های زنجان، مرکزی، تهران، سمنان و قم بوده است. در رتبه آخر هم استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. در بازه سه ماهه نیز به ترتیب زنجان، تهران و مرکزی در رتبه‌های برتر جستجو کننده این کلمه بوده‌اند و سیستان و بلوچستان نیز کمترین جستجو را داشته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا