خودرو

تندر 90 پلاس اتوماتیک یک میلیاردی شد

دلار بیشتر رشد کرده یا تندر 90؟

یکی از مهمترین اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در ایران رخ داده و در کشورهای دیگر همتا ندارد، تقاضا برای سرمایه گذاری در خودرو است. به دلایل زیادی خریدن ماشین در ایران تبدیل به نوعی تصمیم سرمایه گذاری شده است. کمبود تولید خودرو در مقایسه با جمعیت کشور، مشکل واردات و سازوکارهای آن و همچنین تورم شدید و بالا رفتن قیمت ارز باعث شده است تا تقاضا برای خرید خودرو در ایران بالا باشد و این محصول برخلاف سایر نقاط جهان وجه سرمایه گذاری به خود بگیرد. یک نکته دیگر که باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که به دلیل آن که قیمت کارخانه‌ای خودروها در ایران با قیمت بازاری آنها اختلاف زیادی دارد، بسیاری از مردم برای خرید ماشین به قیمت کارخانه‌ای حاضرند در صف بمانند.

تندر 90 پلاس اتوماتیک یک میلیاردی شد

تازه‌ترین اخباری که از بازار خودرو شنیده می‌شود این است که قیمت ماشین‌ها در یک ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته است. قیمت تندر 90 پلاس اتوماتیک که شش ماه پیش در بازار 645 میلیون تومان معامله می‌شد، همگام با رشد دلار در ماه‌های اخیر رشد پیدا کرد و در اوج خود در این ماه به یک میلیارد و 60 میلیون تومان هم رسید. با این حال، در روزهای اخیر و کاهش قیمت دلار از 60 هزار تومان به 50 هزار تومان به یک میلیارد تومان کاهش قیمت پیدا کرد.

تندر 90 هم تراز دلار بالا می‌رود

اکر نگاهی به قیمت تندر 90 بیندازیم و آن را با تغییرات دلار در شش ماه اخیر مقایسه کنیم، می‌بینیم که هر دو تغییرات مشابهی داشته‌اند. در واقع، قیمت این خودرو همگام با بالا رفتن دلار با شیب مشابهی بالا رفته است. در مجموع در 6 ماه گذشته دلار تقریبا 57 درصد رشد کرده است در حالی که قیمت تندر 90 پلاس اتوماتیک 55 درصد بالا رفته است. نمودار زیر تغییرات دلار و تندر 90 را در 6 ماه گذشته نشان می‌دهد. ستون سمت چپ قیمت دلار را نشان می‌دهد و ستون راست قیمت ال 90 برحسب میلیون تومان است.

قیمت تندر 90 و دلار

دلار بهتر است یا تندر 90؟

سرمایه گذاران دسته‌های متفاوتی دارند. اگر کسی به دنبال این باشد که صرفا سرمایه گذاری کند، دلار می‌تواند گزینه مناسبی باشد. با این حال ریسک‌هایی هم آن را تهدید می‌کند. به عنوان مثال، دلار ممکن است با افت ارزش مواجه شود و نگهداری آن هم دشوار باشد. اما تندر 90 می‌تواند برای خریدارانش مطلوبیت مصرف داشته باشد و خریدار از آن استفاده کند. ریسک تصادف در تندر 90 و استهلاک باعث می‌شود خودرو برای سرمایه گذاری به اندازه دلار محبوب نباشد. با این حال، روند قیمتی همپای آن با دلار می‌گوید برای کسی که تقاضای مصرفی دارد و می‌خواهد از این ماشین استفاده کند، گزینه چندان نامناسبی هم نیست.

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا