مسکن
موضوعات داغ

قیمت خانه در ترکیه در 1402

آخرین آمار از قیمت خانه در ترکیه و خرید ملک توسط ایرانیان

آمارهای جدید منتشر شده از ترکیه نشان می‌دهند امسال هم قیمت خانه در ترکیه رشد داشته است. تا دهه اول فروردین متوسط قیمت هر متر خانه در ترکیه به حدود 21800 لیر رسیده بود که حدودا معادل 58 میلیون و 800 هزار تومان است.

این قیمت در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است به عنوان مثال متوسط قیمت هر متر خانه در استانبول در میانه فروردین حدود 91 میلیون تومان و در آنکارا 43 میلیون و 300 هزار تومان بوده است. در ازمیر متوسط قیمت هر متر خانه در ماه مارس سال 2023 (تا دهه اول فروردین 1402) 25500 لیر بوده که معادل با 69 میلیون تومان می‌شود.

به دلیل افت بیشتر قیمت لیر در روزهای اخیر، به ویژه در خرداد ماه، احتمالا قیمت هر متر خانه برحسب لیر در ماه‌های اخیر بالاتر هم رفته است. به عنوان مثال، در حال حاضر هر دلار آمریکا بیش از 23 دلار معامله می‌‎شود در حالی که دو ماه قبل این مقدار تنها 19 لیر بود.ترکیه برای مقابله با تورم و افت ارزش پول خود باید سیاست‌های جدید اقتصادی در پیش گیرد در غیر این صورت رشد قیمت خانه و اقلام دیگر ادامه خواهد داشت.

در ماه مارس قیمت خانه‌های مسکونی در ترکیه 5.4 درصد در یک ماه رشد کرده و در مجموع در مدت یک سال حدود 133 درصد بالاتر رفته است. به نظر میرسد نشانه هایی از حبابی شدن بازار در مسکن ترکیه وجود داشته باشد.

با این همه طبق آخرین آمار منتشر شده، ایرانیان در ماه گذشته 503 خانه در ترکیه خریده‌اند و در رتبه دوم خریداران مسکن در این کشور جای می‌گیرند. در رتبه اول روس‌ها با خرید 991 خانه و در رتبه سوم اوکراینی‌ها با خرید 175 خانه قرار دارند. در رتبه‌های  بعدی هم شهروندان آلمان و عراق جای دارند. به این ترتیب، از ابتدای سال میلادی در مدت 5 ماه ایرانی‌ها 2324 خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند. با توجه به قیمت فعلی مسکن در ترکیه و تحولات اقتصادی و حتی سیاسی این کشور، کسانی که مایل به سرمایه گذاری در ملک و مسکن در آن هستند، باید بیشتر به قیمت‌ها و تحولات نرخ لیر توجه کنند تا دچار زیان نشوند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا