مسکن

با ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل کجای تهران می‌توان خانه گرفت؟

در سال‌های اخیر همگام با افزایش تورم، قیمت خانه نیز به شدت بالا رفته است. این افزایش قیمت ملک باعث شده تا قیمت رهن و اجاره نیز در شهرهای بزرگ، به ویژه در پایتخت بالا برود این مسئله مشکلات زیادی برای کسانی که می‌خواهند خانه اجاره یا رهن کنند، پیش آورده است برای بسیاری از افرادی که دنبال خانه می گردند ممکن است این سوال وجود داشته باشد که با مقادیری پول رهن کجای تهران می‌توان خانه گرفت؟ در ادامه سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که با ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل کجای تهران می توان خانه گرفت.

رهن چطور تعیین می‌شود؟

رهن کامل معمولاً یک پنجم تا یک ششم قیمت خانه را در بر می‌گیرد. البته اگر خانه نوساز باشد مبلغ رهن تا یک چهارم قیمت آپارتمان هم خواهد رسید. به این ترتیب اگر قیمت خانه مورد نظر شما به حدود دو میلیارد تومان رسیده باشد، مبلغی که برای رهن آن باید بپردازید حول و حوش ۴۰۰ میلیون تومان خواهد بود. بسته به میزان پولی که یک متقاضی رهن دارد یا مبلغی که صاحب خانه می خواهد از مستاجر بگیرد این مبلغ قابل تبدیل نیز هست. بر اساس یک قاعده عرفی در بازار مسکن، به ازای هر ۱۰ میلیون تومان رهن باید ۳۰۰ هزار تومان اجاره نقدی پرداخت نمایید. به این ترتیب میزان اجاره نقدی مورد نیاز به جای ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل ۱۲ میلیون تومان در ماه خواهد بود. حالا که متوجه شدیم رهن کامل چطور محاسبه می‌شود و این که برای ۴۰۰ میلیون تومان چه مقدار اجاره باید پرداخت کنیم، خوب است به مناطق مختلف تهران بپردازیم و ببینیم با مقادیری مثلا ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل کجای تهران می توان خانه گرفت؟

با 400 میلیون تومان رهن کامل کجای تهران می توان خانه گرفت؟

بر اساس گزارش مرکز آمار در پایان دی ماه ۱۴۰۱ قیمت هر متر خانه در شهر تهران به مرز ۵۵ میلیون تومان رسیده است. این قیمت در مناطق مختلف و محله‌های گوناگون با هم فرق دارد. فرض کنیم خانواری بخواهد یک خانه ۵۰ متری رهن یا اجاره کند. این خانوار می‌تواند با ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل در یکی از مناطق ۱۰، ۱۲ یا ۱۵ تا ۲۰ تهران خانه متوسط ۵۰ متری رهن کند. اگر این خانه قدیمی باشد، با ۴۰۰ میلیون تومان رهن کامل می‌شود در مناطق ۹ ۱۱ ۱۴ و ۲۱ خانه ای ۵۰ متری اجاره کرد البته باید توجه کرد که گاهی اوقات خانه هایی با کیفیت پایین‌تر یا متراژ کمتر هم با همین مقدار پول قابل دسترس و رهن هستند از طرفی اگر خانوار بخواهد خانه های نوساز را با همین مقدار پول رهن کند می‌تواند در ۶ منطقه ۱۵ تا ۲۰ چنین کاری را انجام دهد.

با ۳۰۰ میلیون تومان رهن کامل کجای تهران می‎توان خانه گرفت؟

اگر خانوار بخواهد با ۳۰۰ میلیون تومان رهن کامل انجام دهد، گزینه‌های کمتری نسبت به حالت بالا دارد با ۳۰۰ میلیون تومان رهن کامل اگر خانوار بخواهد یک خانه ۵۰ متری اجاره کند در حالت نوساز به سختی می‌تواند جایی را پیدا کند. با این مقدار پول می‌توان در مناطق ۱۲ و ۱۵ تا ۲۰ خانه رهن کرد.

نوشته های مشابه

با ۵۰۰ میلیون تومان رهن کامل کجای تهران می توان خانه گرفت؟

با 500 میلیون تومان رهن کامل، گزینه‌های افراد بیشتر می‌شود. آنها می‌توانند یک خانه ۵۰ متری را در مناطق 7 تا 22 رهن نمایند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا