بورس

زمان مناسب برای ورود به بازار بورس

یکی از بازارهایی که در سال های اخیر بسیار مطرح شده و افراد و خانوارهای زیادی به سوی آن رفته‌اند، بازار سهام یا همان بورس است. این بازار در سالهای اخیر برای بسیاری از تازه واردان و افراد نا آشنا به بازار، خصوصاً کسانی که از سال ۱۳۹۹ وارد آن شدند، چندان مناسب نبوده است. با این حال، افرادی که سابقه قدیمی‌تری از حضور در این بازار دارند و همینطور کسانی که در مورد آن اطلاعاتی کسب کرده‌اند و از دانش کافی و وقت مناسب برای تحلیل آن برخوردار هستند، تا حدودی تجربه متفاوتی دارند و سودهای خوبی به دست آورده‌اند. بازار سهام با وجود داشتن ریسک می‌تواند بازدهی خوبی هم داشته باشد. البته به شرطی که زمان مناسب برای ورود به بازار بورس را بدانیم و قیمت سهامی که خریداری می‌کنیم با دقت و مناسب انتخاب شده باشند. بسیاری از کسانی که در سال ۱۳۹۹ ضرر کردند، سهام را با قیمت بالا خریداری کرده و در زمان نامناسب وارد بازار شده بودند. حالا که متوجه شدیم زمان مناسب برای ورود به بازار بورس چقدر اهمیت دارد خوب است به معیار هایی برای سنجش آن توجه کنیم.

ارزش معاملات

اگر بازار در حالتی قرار داشته باشد که چندان وضعیت خوبی ندارد، برای آن که بخواهد رشد کند معمولاً باید ارزش معاملات حداقل به ۵ هزار میلیارد تومان برسد. اعداد کمتر از این مقدار نشان می‌دهند که ورود پول به بازار چندان جذاب نیست. البته این معیار برای رشد کل بازار است و گرنه ممکن است برخی سهم ها در چنین شرایطی نیز رشد نمایند.

تشدید تورم انتظاری

از جمله موارد دیگری که می‌تواند روی بازار سهام موثر باشد، افزایش تورم انتظاری است. معمولاً با بالا رفتن تورم انگیزه برای سرمایه گذاری هم بالا می‌رود و از آنجا که دارایی شرکت‌ها نیز به روز می‌شود بازار می‌تواند شاهد رشد باشد.

رشد دلار در بازار آزاد

مورد دیگری که نشان می‌دهد چه زمانی برای ورود به بازار سهام مناسب است، رشد دلار در بازار آزاد است. اگر قیمت دلار بازار آزاد افزایش یابد، با توجه به همبستگی بالای بین بازار سهام و دلار، انگیزه برای سرمایه گذاری در این بازار نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین ورود به این بازار می‌تواند سودمند باشد و رشد دلار می‌تواند زمان مناسبی برای ورود به بازار بورس را مهیا کند.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی این مساله پرداختیم که چه زمانی برای ورود به بازار بورس مناسب است و شیوه‌هایی نیز برای آن مطرح کردیم. اکنون لازم است به یک نکته دیگر اشاره کنیم و آن زمان مناسب برای خروج از بازار است. اگر از دوستان و آشنایانتان که در این بازار زیان کرده‌اند، پرسیده باشید می‌دانید که بورس در مرداد ۱۳۹۹ بازار سهام با افت روبرو شد. این افت می‌تواند نشانه هایی داشته باشد که از قبل به آن پی ببریم. در واقع برای این که بازار صعود مداوم داشته باشد باید پول جدید در آن وارد شده و سرمایه گذاری نوین صورت گیرد. زمانی که آخرین پول های موجود وارد شدند و همه افراد ممکن یا همه افراد بالقوه در آن سرمایه گذاری کردند، دیگر جایی برای پول جدید نخواهد بود. همین موضوع می‌تواند افت بازاری را که دچار حباب شده است، شکل بدهد. بهترین شیوه برای اینکه بدانید در موقع مناسبی وارد بازار می‌شوید یا نه، آن است که تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌هایی که می‌خواهید در آنها سرمایه‌گذاری کنید را بیاموزید و بررسی کنید. به این ترتیب از خرید سهام در قیمت نامناسب پیشگیری خواهید کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا