ارز
موضوعات داغ

قیمت واقعی دلار امروز

بسیاری از افراد و خانواده‌ها هنگامی که با رشد دلار در بازار آزاد روبرو می‌شوند، تصمیم می‌گیرند بخشی از دارایی خود را سرمایه گذاری کنند. آنها بر اساس مقدار دارایی که دارند به سمت خرید دلار، طلا، سکه، سهام یا خودرو می‌روند. برخی نیز کالاهای سرمایه‌ای که لازم دارند را خریداری می‌کنند. اما یک سوال برای بسیاری از خانوارها و افراد وجود دارد که قیمت واقعی دلار امروز چقدر است؟ از کجا بدانیم قیمت دلار امروز چقدر است؟ در ادامه چند روش ساده و مناسب برای این که بدانید قیمت واقعی دلار امروز چقدر است، معرفی می‌کنیم. با این روش‌ها می‌توانید در صورتی که قیمت دلار را نداشتید، باز هم حدود آن را محاسبه کنید.

قیمت واقعی دلار چقدر است؟

در کشوری مانند ایران قیمت‌های متفاوتی برای نرخ ارز وجود دارد. از جمله انواع مختلف نرخ ارز در ایران می‌توان به ارز 4200 تومانی، نرخ ارز نیما، نرخ ارز سنا و نرخ ارز بازار آزاد اشاره کرد. هر کدام از این نرخ‌ها قیمتی دارد و به دسته‌ای از افراد تعلق می‌گیرد. البته ارزی که مردم از آن استفاده می‌کنند و خرید و فروش می‌کنند، به قیمت بازار آزاد است. پیش از این دلار با نرخ توافقی نیز وجود داشت که فعلا حذف شده و سامانه جدیدی ندارد.

تخمین قیمت دلار با استفاده از نرخ تورم

یکی از مهمترین چیزهایی که قیمت دلار را تعیین می‌کند، اختلاف نرخ تورم در دو کشور است. خیلی ساده اگر تورم ایران در یک سال 50 درصد باشد و تورم آمریکا 10 درصد، به اندازه اختلاف این دو یعنی 40 درصد باید قیمت دلار در ایران بالا برود. اگر نرود، در آینده امکان دارد یک جا این افزایش رخ دهد. از این روش می‌توان برای حدس زدن قیمت آینده دلار استفاده کرد.

تخمین قیمت واقعی دلار امروز از روی حواله درهم

یکی از روش‌های حساب کردن قیمت واقعی دلار امروز این است که قیمت درهم را در بازار آزاد مشاهده کنیم. از آنجا که امارات یکی از شرکای بزرگ اقتصادی ایران است و  تقاضا برای درهم در کشور نسبتا بالا است، قیمت درهم به راحتی قابل حساب کردن است. بهای هر درهم به مقدار مشخصی از قیمت دلار گره خورده است. به این ترتیب، قیمت هر درهم در بازار آزاد را هر چه بود در 3.67 ضرب کنید. قیمت واقعی دلار امروز به دست می‌آید. مثلا اگر قیمت هر درهم در امروز 13800 تومان باشد، قیمت دلار تقریبا 50 هزار و 600 تومان خواهد بود. اگر این مقدار بالاتر از نرخ دلار بازار آزاد باشد، قیمت دلار می‌تواند بالاتر هم برود. این کار دقت خوبی دارد ولی معمولا کمی بالاتر از قیمت روز دلار از آب درمی‌آید.

نوشته های مشابه

قیمت واقعی دلار امروز چند

فهمیدن قیمت دلار با رسانه‌های اجتماعی یا سایت‌ها

یکی دیگر از شیوه‌های حدس زدن قیمت دلار این است که قیمت دلار را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنیم. این کار آسان‌تر است اما مشکلاتی هم دارد. به عنوان مثال برخی از کانال‌های اجتماعی قابل اطمینان نیستند. در حال حاضر یکی از بهترین گزینه‌های ممکن قیمت دلار در بازار متشکل ارزی به آدرس https://ice.ir است. البته قیمت درج شده در این بازار معمولا از بازار آزاد کمی پایین‌تر است.

حدس زدن قیمت روز دلار با شاخص موز

یکی دیگر از روش‌های تخمین قیمت واقعی دلار امروز در شرایطی که به اینترنت دسترسی نداشته باشید، این است که قیمت یک کیلو موز را بدانید. با توجه به این که در ماه‌های اخیر موز 1.6 دلار بوده و بخش زیادی از آن وارداتی است، قیمت یک کیلو موز تقسیم بر 1.6 برابر با قیمت واقعی دلار روز خواهد بود. این قیمت قبلا کارکرد بهتری داشت اما اکنون بیشتر نشان دهنده نرخ ارز نیمایی است.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی راه‌های شناخت قیمت واقعی دلار پرداختیم. در نهایت باید اشاره کنیم که قیمت دلار در بازار آزاد در آخرین روز بهمن 1401 به 49 هزار تومان رسیده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا