خودرو

کدام استان‌های ایران بیشتر خودرو می‌خرند؟

بر اساس داده‌های مرکز آمار، در سال 1400 تقریبا نیمی از خانوارهای سراسر کشور دارای خودرو هستند اما این میزان در استان‌های مختلف متفاوت است. طبق گفته‌های مقامات شماره گذاری خودرو استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس و خوزستان بیشترین میزان خودرو را در کشور در اختیار دارند. بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، تنها حدود 22 درصد از ساکنان و خانوارهای استان سیستان و بلوچستان دارای خودرو هستند و همین موضوع آنها را کمترین استان از نظر داشتن ماشین کرده است. استان‌های دیگری که از نظر خودرو داشتن شرایط مناسبی نداشته و کمتر از یک سوم خانوارهای آنها دارای خودرو هستند، استان لرستان و کهگیلویه و بویراحمد هستند.

از سوی دیگر، برخی استان‌ها از نظر سرانه داشتن خودرو وضعیت مناسبی دارند. به عنوان مثال می‌توان استان یزد را نام برد. حدود 70 درصد از خانوارهای این استان دارای خودرو هستند. استان‌های دیگری که از نظر داشتن خودرو در میان خانوار وضعیت مناسبی دارند، عبارتند از: کرمان، بوشهر و اصفهان. نسبت خودرو داشتن برای استان تهران 52 درصد است که به معنای آن است که تقریبا نیمی از خانوارهای ساکن پایتخت دارای خودرو هستند.

نکته‌ای که در اینجا مهم است آن است که استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، مازندران و خراسان شمالی بیشترین رشد را از نظر برخوردار شدن از خودرو داشته‌اند. این در حالی است که استان‌های لرستان و زنجان کمتر از بقیه استان‌ها در داشتن خودرو رشد داشته‌اند

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا