سبد خانوار

کدام استان‌ها بیشتر وام می‌گیرند؟

وام گرفتن و تامین هزینه‌های خانوار یکی از تصمیمات اقتصادی است که برای اغلب افراد یا خانواده‌ها پیش می‌آید. تصمیم برای وام گرفتن به خصوص در شرایط تورمی بیشتر می‌شود چرا که وام دریافتی در برخی موارد صرف گزینه‎هایی مانند سرمایه گذاری یا خرید کالاهای مصرفی بادوام می‌شود. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید کدام استان‌ها بیشتر وام می‌گیرند.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی تا پایان بهمن 1401، تهرانی‌ها بزرگترین وام گیرندگان کشور هستند و در مجموع مبلغی در حدود 3 هزار میلیارد تومان به تسهیلات اعطایی به این استان اختصاص دارد. در رتبه دوم، استان اصفهان قرار دارد که 232 هزار میلیارد تومان مانده تسهیلات آنها است. رتبه سوم را نیز خراسان رضوی با 181 هزار میلیارد تومان در اختیار دارد. رتبه‌های چهارم تا دهم کشور از نظر مانده تسهیلات هم به ترتیب به استان‌های فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازنداران، کرمان، گیلان و یزد تعلق می‌گیرد.

از طرف دیگر، اگر بخواهیم ببینیم کدام استان‌های ایران مانده تسهیلات کمتری داشته و وام کمتری برای بازپرداخت دارند، باید به استان کهگیلویه و بویراحمد و ایلام اشاره کنیم که به ترتیب مانده تسهیلات آنها به 20 و 23 هزار میلیارد تومان می‌رسد. از جمله استان‌های دیگری که کمتر مانده تسهیلات دارند، می‌توان به خراسان جنوبی و خراسان شمالی نیز اشاره کرد.

کل مبلغ مانده تسهیلات در کشور تا پایان بهمن سال 1401 بالغ بر 5149 هزار میلیارد تومان بود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا